Szacowanie wartości przedmiotów w większości przypadków wymaga doskonałej znajomości ich specyfiki, a także świetnego rozeznania w aktualnych ofertach rynkowych oraz rzeczywistych cenach transakcyjnych. Jednym z obszarów, w którym pomoc rzeczoznawcy może być nieodzowna będzie wycena wartości rynkowej pojazdu. Choć zwykle nie korzysta się z tego rodzaju usług przy typowej sprzedaży używanego auta, to istnieje wiele sytuacji, w których nie będzie się można obejść bez eksperta w tej dziedzinie. Przekonajmy się, co wpływa na wartość pojazdu i zobaczmy, kiedy będzie warto zwrócić się do rzeczoznawcy.
W jaki sposób można ustalać wartość rynkową pojazdu?
Celem ustalania wartości rynkowej jest określenie kwoty, jaką potencjalny nabywca byłby skłonny zapłacić za konkretny przedmiot. W przypadku samochodów brane są pod uwagę kluczowe czynniki takie jak marka pojazdu, typ, jego model, rok produkcji. Ważnymi elementami wpływającymi na cenę są także rodzaj jednostki napędowej, wersja wyposażenia, wyposażenie dodatkowe oraz podstawowe parametry techniczne (pojemność skokowa silnika, moc itp.), jeśli pojazd występował w różnych konfiguracjach. Te informacje pozwalają na wstępne oszacowanie wartości pojazdu.
Jednak aby prawidłowo oszacować wartość konkretnego pojazdu, konieczne jest uwzględnienie wielu innych czynników, które mogą znacząco na nią wpływać. Należą do nich:
-
pochodzenie pojazdu (czy został on sprowadzony do kraju jako używany i skąd, czy zakupiony jako nowy u dilera w kraju),
-
liczba poprzednich właścicieli (zbyt częsta zmiana właściciela obniża nieco wartość pojazdu),
-
przebieg (czy jest wyższy czy niższy od tzw. normatywnego i o ile),
-
data 1-szej rejestracji (określa faktyczny czas rozpoczęcia eksploatacji np. pojazdy zarejestrowane w grudniu danego roku są o prawie rok krócej eksploatowane niż te zarejestrowane w styczniu tego samego roku),
-
naprawy blacharsko-lakiernicze (już sam fakt ich wykonania może znacząco wpływać na wartość rynkową, ale w tym przypadku najważniejszy jest zakres wykonanych napraw, ich jakość oraz sposób udokumentowania np. faktura).
Do najważniejszych czynników wpływających na zwiększenie lub obniżenie ceny należy stan techniczny pojazdu. W przypadku większości aut składa się na niego:
-
stan nadwozia (uszkodzenia karoserii, stan powłoki lakierowej, ewentualna korozja),
-
stan wnętrza (stopień zużycia, zanieczyszczenia i uszkodzenia),
-
stopień zużycia podzespołów mechanicznych oraz występujące usterki czy konieczne do przywrócenia pełnej sprawności naprawy,
-
sposób eksploatacji (czy jest to pojazd firmowy, mający wielu użytkowników lub używany np. jako TAXI, czy należący do osoby prywatnej).
Dodatkowymi cechami dopełniającymi wycenę wartości rynkowej są:
-
fakt udokumentowania historii serwisowania,
-
regularność serwisowania,
-
korzystanie z serwisów autoryzowanych danej marki.
W przypadku niektórych pojazdów znaczenie mogą mieć też takie cechy jak:
-
rzadkość wstępowania konkretnego modelu, lub wersji,
-
poprzedni użytkownicy lub właściciele (np. osoby znane, postacie historyczne),
-
nietypowa konfiguracja (np. wykonanie pewnych elementów na specjalne zamówienie nabywcy).
Wymagają one jednak szczegółowej i indywidualnej analizy oraz wiarygodnego potwierdzenia.
Kiedy potrzebny będzie rzeczoznawca?
Z usług rzeczoznawcy ustalającego wartość pojazdu korzysta się zwykle przy sporach z ubezpieczycielem dotyczących likwidacji szkód, lub ustalenia sposobu naprawy pojazdu. Jednak szczegółowa wycena wartości pojazdu będzie pomocna przede wszystkim:
-
firmom i instytucjom państwowym, do sprzedaży lub ustalenia wartości środków trwałych,
-
bankom i firmom leasingowym, do sprzedaży pojazdów pokontraktowych i powindykacyjnych,
-
importerom pojazdów używanych, do poprawnego ustalenia kwoty opłat celno-skarbowych,
-
osobom fizycznym, w ustaleniu i negocjowaniu ceny kupowanego pojazdu,
-
w postępowaniach spadkowych, dotyczących np. uzyskania dotacji lub innych.
Ekspert przyda się także przy transakcjach dotyczących aut historycznych, zabytkowych czy luksusowych mających dużą wartość.